Antidekubitní matrace
Nejprodávanější

KÓD SÚKL: 5007994POJIŠŤOVNA HRADÍ: PLNĚ HRAZENODOPLATEK: 0 KČPŘEDEPISUJE: CHI, PRL, NEU, REH, ORT, GERREVIZNÍ LÉKAŘ: ANOUŽITNÁ DOBA: 3 ROKY

KÓD SÚKL: 5008879POJIŠŤOVNA HRADÍ: 8001 KČDOPLATEK: 319 KČPŘEDEPISUJE: CHI, NEU, REH, ORT, GER, PRLREVIZNÍ LÉKAŘ: ANOUŽITNÁ DOBA: 3 ROKY
ANTIDEKUBITNÍ MATRACE
4 stupně dekubitů podle rozsahu poškození:
- Stupeň – bez poškození kůže, jen mírný otok a zčervenání v namáhané oblasti
- Stupeň – částečné poškození kůže, dochází ke ztvrdnutí a zmodrání pokožky
- Stupeň – zničení všech vrstev tkání, které jsou stlačené mezi kostí a podložkou
- Stupeň – komplikované záněty kostí a hnisavé záněty kloubů, úplná ztráta kůže
Jaký je rozdíl mezi aktivní a pasivní matrací?
Aktivní antidekubitní matrace mají samostatný pohon, který aktivně vytváří pohyb matrace – dochází tak k nepřetržité masáži pacienta. Díky tomu odlehčují dlouhodobě zatěžovaným částem těla, podporují lymfatický oběh a obnovují prokrvení. Tento typ matrací proto lze využít k léčbě všech stupňů proleženin včetně těch nejvyšších.
Pasivní antidekubitní matrace nemají samostatný pohon, jsou tvořeny pouze tělem matrace – k masáži tak dochází jen pasivním způsobem. Lze je využívat i u bariatrických pacientů s vyšší hmotností. Další výhodou je příznivá cena, která je výrazně nižší než u aktivních matrací.
Hlavní výhodou aktivních systémů oproti pasivním matracím je efektivnější prevence proleženin a jejich rychlejší léčba. Podporují totiž obnovu prokrvení tkání, která je v boji proti dekubitům zásadní. Nevýhodou aktivních matrací je vyšší cena a omezená nosnost. U pacientů s váhou nad 100 kg většina těchto pomůcek nebývá příliš účinná.